معرفی شهرستان

 

شهرستان دیلم یکی از شهرستانهای استان بوشهر در جنوب ایران است. مرکز این شهرستان شهر بندر دیلم است. شهر امام حسن دیگر شهر آن است. جمعیت این شهرستان همراه با روستاهای اطراف ان نزدیک به ۳۰هزار نفر می‌باشد.

همسایه گان این شهرستان از شمال شهرستان بهبهان و بندر هندیجان (از استان خوزستان) از شرق استان کهگیلویه و بویر احمد، از جنوب شهرستان گناوه و از غرب خلیج فارس می‌باشد.

آب و هوای دیلم گرم و مرطوب است. اهالی شهرستان دیلم به زبان لری صحبت می‌کنند. مردم این شهرستان مسلمان و شیعه مذهبند. بندر قدیمی مهرویان در ۲۴ کیلومتری شمال بندر دیلم قرار داشت. آثار خرابه‌های این بندر هم اکنون درمحلی به نام تل امام زاده مشهود است.

حدود ۲۰ کیلومتری بندر دیلم در حوالی خور امام حسین آثار خرابه‌های بندر سی نیز باقی مانده‌است.

 

 

1- قدمت تاريخي :

قرائن تاريخي نشان مي دهد كه قدمت اين بندر به دوره هخامنشي مربوط مي شود، كه وجه تسميه آن به خوبي روشن نيست . چرا كه در ادوار مختلف اين منطقه اسم هايي داشته است . بندر تيلمون (ديلمون) برگرفته از: نام قديم بحرين و سـرانجام بنــدرديلم نــامهايي بوده انـد كه بـه اين شهرستان اتلاق گرديده است.

و نام هاي ذكرشده ديگري درتاريخ است كه اين شهر را ديـل، ديلـه هم ناميده اند.

در دوره هخامنشي دو رشته راه، پارسارگاد و تخت جمشيد را به هرمز، بندرديلمون و آستانه دركرانه خليج فارس مربوط مي ساخته كه بنادر ديلمون ، هرمز و ريشهر ( بوشهركنوني ) در دوره مذكور از مراكز تجاري بوده اند، صدور روغن چراغ ، نفت از بندر شي نيز (سي نيز) باقي مانده از دوره ساسانيان و پارچه هاي كتاني و فلزات گرانقيمت مرسوم بوده است.

آثــار پنج شهــر تاريخي با نامهاي سي نيز (شي نيز) ، اسلجان، مهروبان، سنجاهان و توستان از دوره هاي قبل از اسلام در اين شهرستان كشف و به ثبت رسيده است كه با وجود اسناد تاريخي و سفرنامه هايي ازجمله سفرنامه ناصرخسرو ، تاريخ اين شهرستان بين 2300 الي 2500 سال اعلام گرديده است.

 

2- جغرافيايي و اقليمي :

شهرستان ديلم با 2735 كيلومتر مربع مساحت و قريـــب به 30000 نفر جمعــيت بـــه عـنوان شمالي ترين نقطه استان بوشهر با مختصات جغرافيايي 29 درجه و44 دقيقه تا 30 درجه و14 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه  و 8 تا 50 درجه و 26 دقيقه طول شرقي واقع گرديده است.

محدوده اين شهرستان از شمال به استانهاي كهگيلويه و بويراحمد و خوزستان -  از شرق به استان فارس ، از جنوب به شهرستان گناوه و خليج فارس از مغرب نيز به خليج فارس محدود مي شود.

از نظر طبيعي به سه بخش عمده كوهستاني (كوهپايه هاي زاگرس) و تپه هاي ماهوري ، جلگه پست و حـــاصلخيز دشت ليراوي تشكيل مي گردد. قسمتي از نوار ساحلي نيز متشكل از : شـــوره زار و ماسه زاراست. هيچ رودخانه دائمي وجود ندارد. و تنها رودها و دره هـــاي فصلي از كوهپايه هاي شرقي به طرف خليج فارس امتداد دارد.

 

  

3-  جغرافياي سياسي :

فرمانداری شهرستان دیلم بر اساس مصوبه 22/7/1374 هیات دولت جمهوری ایسلامی ایران بخش دیلم از شهرستان گناوه منفک و به شهرستان تبدیل گردید.

شهرستان ديلم با مركزيت شهر ديلم داراي دو بخش مركزي و امام حسن مي باشد كه بخش مركزي با دو دهستان حومه و ليراوي شمالي و مركب از 21 روستا مي باشد.

بخش امام حسن با مركزيت شهر امام حسن داراي دو دهستان ليراوي مياني و ليراوي جنوبي كه شامل 21 روستا مي باشد تشكيل مي گردد.

شهرستان ديلم داراي دو شهر ديلم و امام حسن است.

 

4- جمعيت :

بر اساس سرشماري مركز بهداشت درسالجاري جمعيت تقريبي شهرستان 28250 نفر بوده كه از اين تعداد تقريبي 14281 نفر مرد و13969 نفر زن بوده و21201 نفر شهري و7049 نفر روستايي ي باشد.

 

5- اشتغال :

اشتغال مردم  شهرستان را بطور كلي مي توان به چند بخش تجاري، صيادي ، كشاورزي وخدماتي تقسيم كرد.

تجارت: طيف گسترده اي از مردم ديلم با مسافرت به كشورهاي عربي در امر صادرات و واردات كالاها به امور خدماتي در اين بخش كشاورزي مشغول فعاليت مي باشند. از طريق دريا بصورت مسافرت به كشورهاي حاشيه خليج فارس و رونق بازار كار امروزي فعاليت دارند مي باشند . درپي آن بخشي از مردم نيز در بازار شهر با مبادله كالاهاي مذكور به فعاليت اقتصادي مي پردازند.

 

صيادي : فعاليت در اين بخش با وجود صيدگاههاي بهرگان، و ديگر صيدگاهاي منطقه بصورت سنتي در اسكله هاي صيادي ديلم و امام حسن صورت مي پذيرد. پرداختن به صنعــت پرورش ميگو در بيش از 50 مزرعه پرورشي از ديگر مشاغل وابسته به شيلات طي سالهاي اخير دراين شهرستان مي باشد.

كشاورزي :

كشاورزان اين منطقه با برخورداري از 42 هزار هكتار اراضي مستعد كشاورزي به كشت غلات (گندم وجو) بصورت گسترده و با روش ديم مشغول به فعاليت مي باشند.

توجه دولت در سالهاي اخير با سرمايه گذاري در اين بخش و انتقال آب سد چم شير، توسعه كشاورزي مكانيزه و بهره برداري از آبهاي سطحي اميد به رونق و توسعه را دراين بخش درسالهاي آتي نمودار مي سازد.

 

 خدمات:

وجود شركتهاي متعدد درحوزه هاي نفتي در اين منطقه ( متاسفانه در بخش خدمات دولت نتوانسته است رضايت عمومي را جلب نمايد ) مردم انتظار دارند بتوانند از اين موقعيت و فرصت جهت اشتغال و كاهش بيكاري  مردم بويژه جوانان منطقه بهره بيشتري داشته باشند.

 

درهرحال بيكاري  يكي از مسائل و مشكلات عمومي گربيانگير اين منطقه مي باشد.

 

6 - مناطق و میادین نفتی :

میداین نفتی نوروز و سروش و بهرگانسر

تلمبه خانه گوره  که کار انتقال نفت از حوزه ها ی نـــفتی را با پایانه ها ی نفتی خارگ و بهرگان میسر می سازد.کارخانه گاز ngl 1300   در مجاورت روستا ی سیاهمکان تامین کننده بخشی از مواد اولیه پتروشیمی ماهشهر

 

7 - شيلات-  گمرك :

در شهرستان با وجود 62 فروند قايق دراسكله ديلم، 84 فروند قايق دراسكله صيادي امام حسن و60 فـــروند لنج صيــادي دراسكله صيادي ديلم ، صيد وصيادي بصورت سنتي دراين منطقه صورت مي گيرد.