مصاحبه با آقای صداقت مسئول خدمات آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بندر دیلم به مناسبت هفته پژوهش
1397/09/24

به مناسبت هفته پژوهش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر دیلم مصاحبه ای با جناب آقای صداقت مسئول پژوهشی و آموزشی دانشگاه ترتیب داده که توجه شما را به آن جلب می نمایم

  • ضمن تبریک هفته پژوهش به نظر شما برگزاری هفته پژوهش و فناوری چه تاثیری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه دارد؟ ایام پیشرو، ایام پژوهش و ارج نهادن به جایگاه پژوهشگران و محققان عرصه دانش می باشد و همانطور که اطلاع دارید هفته آخر آذرماه به عنوان هفته پژوهش نامگذاری شده و هرسال در این هفته طی مراسم و برنامه های ویژه،  هفته پژوهش گرامی داشته می شود . معمولا هرسال درایام هفته پزوهش بازدید های از مراکز صنعتی به عمل می آید . برگزاری نمایشگاه پژوهشی در این ایام باعث آشنایی هرچه بیشتر حامیان، فناوران و ذینفعان باهم دیگر می شود و این امر به توسعه صنایع با کاربرد فناوری و رویکرد های جدید  و ارائه محصولات با کیفیت بالاتر می شود. برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی باعث ایجاد انگیزه جهت راه اندازی یک کسب وکار و یا همکاری با یک مرکز درحوزه صنعت و یا مواردی دیگر می شود.

 

  • به نظر شما نقش پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان چیست؟ همانطور که استحضار دارید مراکز رشد و واحدهای فناوری در واقع نقطه آغازین برای حمایت مادی و معنوی و ایجاد انگیزه در پژوهشگران می باشد ویکی از بهترین و مطمئن ترین بخش هایی هست که می تواند در پیشینه و اهداف پژوهشی محققان تاثیر گزار باشند . هم چنین یکی از راه های موثر ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت و دولت که درکشور ما نیز مورد اهمیت است، اهمیت دادن به مراکز رشد پارک های علم و فناوری می باشد که در حال حاضر نیز این همکاری سه جانبه بین دانشگاه و صنعت و دولت بسیار حائز اهمیت می باشد و در همین راستا که هر ساله اولویت های پژوهشی موسسات و ارگان های دولتی و صنعتی به دانشگاه معرفی می شوند و طرح پایش (پژوهش اثرگزار یکپارچه شبکه ای ) در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شده است و این جدای از فعالیت های مرکز رشد و پارک ها می باشد که در واقع همه این قسمت ها در جهت تبدیل ایده به عمل و تجاری شدن محصول و ایجاد شرکت های دانش بنیان و بکار گیری درحوزه صنعت می باشد.

 

  • چه راه کارهای عملی برای گسترش امر پژوهش جهت حل مشکلات کشور پیشنهاد می کنید؟ پژوهش به عنوان فعالیتی منسجم برای رسیدن به شناخت روشن تر از مفاهیم به شمار میرود و در گسترش مرزهای دانش بسیار تاثیر گزار هست از این رو نیاز هست محققان و پژوهشگران با دقت نظر مسائل و موارد پیرامون خود را بررسی نموده و بهترین راه کار اجرایی را ارائه دهد. اهمیت پژوهش و ضرورت انجام آن در جامعه موجب شد تا به منظور گسترش روحیه پژوهشگر و ارج نهادن به مقام پژوهشگر در سال های قبل روز 25 آذر در تقویم جمهوری به عنوان روز پژوهش نامگذاری شود و از سال 1379 هفته آخر آذر ماه به نام " هفته پژوهش " نامگذاری شده است.

 

  • با توجه به این که شما عضو کمیته برگزاری هفته پژوهش استان بوشهر هستید بفرمائید برنامه های دانشگاه در هفته پژوهش کدامند؟ در این ایام پژوهش مراسم گرامی داشت هفته پژوهش در واحد ها برگزار میگردد. همچنین کارگاه پژوهشی، سخنرانی اعضا هیات علمی، بازدید، مسابقات دانشجویی، مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشجویی، کارمند و هیات علمی برگزار میگردد