یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
گالری تصاویر
اطلاعیه ها
اخبار سایت

هشت سال دفاع مقدس، حدیث ماندگار پایداری، دلاوری و فداکاری ملتی است که در راه دفاع از مکتب، انقلاب و میهن اسلامی خویش، قله های بلند رشادت و شهادت را درنوردید و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام گذاشت. تحمیل جنگ هشت ساله به ایران، دومین موج اتحاد و حرکت مردمانی را در پی داشت که برای آزاد زیستن، بهای بسیار پرداخته بودند و در این عرصه، با ایمانشان چنان به مبارزات خود بعد معنوی بخشیدند که از دل مرارت های بی شمار جنگ، ارزش هایی چون شرافت، ایمان، عشق، شجاعت، تدبیر و ایثار تبلور یافت. مرزهای جنوب و غرب کشور هر چند تا دیرزمانی به قربان گاه پاک ترین فرزندان این دیار بدل گشت، ولی ایمان و قدرت روح والای آنان، این خاک را به مکانی مقدس تبدیل کرد که تا امروز سایه حضورشان در آن جا موج می زند و خاک، عطر خود را از وجود آنان وام دارد.

ویژگی های دفاع مقدس

جهاد در راه خدا

جهاد در مفهوم خاص خود به عنوان وظیفه و تکلیفی الهی، جایگاهی بلند در فقه اسلام دارد و سهمی قابل توجه از احکام را به خود اختصاص داده است. جهاد در اصطلاح به معنای به کار گرفتن نهایت تلاش و توان در مقابله با دشمن است. در قرآن کریم، جهاد در راه خدا از دیگر جنگ ها متمایز شده است. شالوده جنگ و جهاد در اسلام، در راه خدا بودن آن است. در راه خدا بودن جهاد بدین معناست که جنگ باید برای تحقق اهدافی به کار گرفته شود که خداوند متعالی معیّن فرموده است. همین حقیقت، رمز تقدس و ارزشمندی جهاد و دفاع در اسلام است. از این رو، مردم ایران اسلامی برای رضای حضرت حق، مانند سیلی به سوی جبهه های جنگ حق علیه یاطل سرازیر شدند و دشمن بعثی و حامیانش را سر جای خود نشاندند.

دفاعی بودن

هر شخص باید از جان و مال خویش و هر ملتی باید از سرزمین و استقلال خود پایداری کند و در صورت تجاوز دیگران، در برابر آنها به دفاع برخیزد. این دفاع، به معنای دفاع در برابر تجاوز نظامی دشمن است که برای دفع آن باید به هجوم نظامی دست زد. بی تردید، مقدس ترین جهاد، جهادی است که به عنوان دفاع از حقوق انسانی صورت گرفته باشد. در جنگ تحمیلی، رژیم بعث عراق، جنگی ناخواسته را به کشور ما تحمیل کرد و با نادیده گرفتن استقلال سرزمین ما به ایران اسلامی تجاوز کرد. از این رو، مردم غیرتمند ایران، در دفاعی مقدس، از حق خود که دفاع از استقلال سرزمین و هویت دینی ـ ملی خود بود، دفاع کردند.

معنویت جبهه های جنگ

از جلوه های معنویت در دفاع مقدس، حالت تضرع، استغاثه و راز و نیاز عارفانه رزمندگان اسلام بوده است. دفاع مقدس، فرصت نمایش خالصانه ترین و زیباترین مناجات ها و دعاها را پدید آورد. در کنار نماز و قرآن، دعا وسیله دیگری بود که یاد خدا را در دل رزمندگان زنده نگاه می داشت، به آنان قدرت روحی می بخشید و تحمل سختی های نبرد را برای آنان آسان تر می ساخت. رزمندگان اسلام با دعا، از یک سو روح خود را همواره شاداب و باطراوت نگاه می داشتند و از سوی دیگر، امداد و نصرت الهی را با خود همراه می ساختند. رزمندگان اسلام بر این باور بودند که گره های کور عملیات ها را می توان با دعای خالصانه و اشک چشم و ناله و تضرع به درگاه خداوند متعالی گشود و راه پیروزی را هموار ساخت.

استقامت رزمندگان و فرماندهان در نبرد

فرماندهان در سخنان خود درباره دفاع مقدس، به پایداری و مقاومت رزمندگان در عملیات های مختلف اشاره کردند و آن را از علت های پیروزی لشکر اسلام برشمرده اند. سردار شهید، مهدی زین الدین، درباره مقاومت و ایستادگی و تأثیر آن در پیروزی می گوید: «تنها کسانی که در صحنه نبرد راست قامتانند که به خداوند اتکال نمایند و با توکل بر او پیش بتازند. نه در سختی ها و نه در پیروزی ها، در هیچ کجا از یاد او غافل نشوند و محکم و مقاوم چون کوه بایستند و دشمن را از پای درآورند و این صفت فقط مخصوص رزمندگان اسلام است. در هیچ کجای دنیا آن کسانی که اعتقاد به خداوند و اعتقاد به معاد روز قیامت ندارند، نمی توانند دارای چنین مقاومت و ایستادگی باشند. رمز پیروزی صحنه نبرد، مقاومت و ایستادگی است».

شجاعت فرماندهان

شجاعت فرماندهان، در دوران هشت سال دفاع مقدس، مثال زدنی بود. فرماندهان عالی رتبه، برخلاف عرف نظامیان دنیا، شجاعانه تا عمق مواضع دشمن نفوذ می کردند و برای حصول اطمینان بیشتر، خود نیز به شناسایی و ارزیابی دقیق تر نیرو و تجهیزات دشمن می پرداختند. یکی از رزمندگان، از شجاعت سردار شهید مهدی باکری در عملیات فتح المبین چنین سخن می گوید: «شب عملیات، هفت ساعت راه باید می رفتیم تا به منطقه می رسیدیم و دشمن را غافل گیر می کردیم. حدود شش ساعت راه رفته بودیم که یک دفعه متوجه شدیم راه را گم کرده ایم. به شدت مضطرب شده بودیم. با چند نفر به جلو رفتیم تا راه را پیدا کنیم. من متوجه شدم یک نفر از جلو می آید. با خود گفتم حتما دشمن است. صدا کردم کیستی؟ گفت: من باکری هستم، فورا به عقب برگرد و نیروها را بیاور. شاید کسی باور نمی کرد او جلوتر از ما رفته، دشمن را دور زده و آمده بود ما را هم ببرد. بعد به ما گفت: نترسید، همه نیروهای دشمن خواب هستند».

بزرگواری و مروّت در حال قدرت

از نمونه های بزرگواری رزمندگان در دفاع مقدس، خودداری از بمباران و گلوله باران مناطق مسکونی عراق بود. خلبانان و نیروهای توپ خانه می توانستند مناطق مسکونی را به عنوان مقابله به مثل ناامن سازند و دشمن را با مشکلی جدی رو به رو کنند، ولی پای بندی آنان به ارزش های اخلاقی، سبب می شد در طول هشت سال دفاع مقدس هیچ گاه از این حربه استفاده نکنند. از نمونه های دیگر بزرگواری و رعایت حقوق انسانی در دفاع مقدس، برخورد انسانی مشفقانه و محبت آمیز رزمندگان با اسیران عراقی است. نیروهای عراقی که تشنه و گرسنه و گاه با تنی مجروح به اسارت در می آمدند، به دست رزمندگان اسلام تیمار می شدند و به آنها آب و غذا می دادند و زخم هاشان را مداوا می کردند.

برادری و هم دلی

برادری و هم دلی در دوران دفاع مقدس، نمودی خیره کننده یافت. رزمندگان اسلام به پیروی از قرآن کریم، در برابر دشمن، با صلابت و پایداری برخورد می کردند و با یکدیگر، در کمال صمیمیت، مهربانی و هم دلی می زیستند. برخورد فروتنانه و برادرانه فرماندهان با نیروهای تحت امر، عشق و محبت نیروها به فرماندهان و رفتار بی پیرایه و صادقانه رزمندگان با یکدیگر، جبهه های نبرد را به کانون بزرگ محبت، صفا و برادری تبدیل کرده بود که گرمی آن، روز به روز اعضای جدیدی را به خود جذب می کرد. آنان که برای نخستین بار ره سپار جبهه می شدند، برادری دینی حاکم در میان رزمندگان را چنان زیبا و دوست داشتنی می یافتند که تا مدت ها خانه و کاشانه و خانواده را از یاد می بردند. برادری، روح تعاون و همکاری را در رزمندگان می دمید و آنان را برای برداشتن باری از دوش دیگران و گام برداشتن به سوی پیروزی، به یاری هم سنگران و فرماندهان وامی داشت.

بی اعتنایی به دنیا

از ارزش هایی که رزمندگان اسلام در دفاع مقدس بدان متصف بودند، بی اعتنایی به دنیا و مظاهر فریبنده آن است. رزمندگان اسلام در دوران نوجوانی و جوانی و اوان ظهور خواسته های بی شمار مادی، به همه لذت های دل فریب دنیا پشت پا زدند و حضور در جبهه و دفاع از میهن و نظام اسلامی را برتر دیدند. بی گمان، بدون دل بریدن از دنیا و دل بستن به آخرت، رزمندگان هیچ گاه توفیق آفرینش حماسه های سترگ و ماندگار دفاع مقدس را نمی یافتند. حضرت امام رحمه الله که خود، اسوه کم نظیر بی اعتنایی به دنیا بود، ناچیز شمردن زندگی دنیا را برای رزمندگان اسلام پیروزی می دانست و آن را قدرتی معنوی بر می شمرد: «برادران! شما در جبهه بر نفس خودتان غلبه کردید و زندگی را زندگی ابدی دانستید و این زندگی حیوانی طبیعی را ناچیز شمردید. شما الان پیروز هستید و ـ مادامی که این قدرت نفسانی در شماست، مادامی که چنین ایده الهی در شماست، پیروزید؛ چه شکست بخورید به حسب صورت و به حسب عوامل مادی، و چه پیشرفت بکنید».

شوق دفاع

از ارزش هایی که سهم زیادی در پیروزی های جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی داشت، اشتیاق زیاد رزمندگان اسلام به دفاع و حضور در صحنه های نبرد است. تأثیر حضور داوطلبانه نیروهای مردمی و بسیجیان و از سر شوق جنگیدنشان در کسب پیروزی های درخشان هشت سال دفاع مقدس، چندان آشکار است که هیچ گونه انکاری را برنمی تابد. افزون بر نیروهای مردمی که اشتیاقشان به دفاع مقدس، آنان را به جبهه های نبرد می کشاند، نیروهای مسلح اعم از سپاهی و ارتشی نیز با علاقه و عشق در عرصه دفاع مقدس حضور می یافتند. اینان هر چند از نظر شرعی و قانونی موظف بودند از انقلاب و میهن اسلامی در برابر تجاوز دشمن دفاع کنند، ولی این وظیفه را نه با اجبار و زور، بلکه با اختیار و میل باطنی انجام می دادند و گاه پس از پایان مأموریتشان، ماه ها در مناطق جنگی می ماندند.

شهادت طلبی

از عوامل پیروزی آفرین در صحنه نبرد، خطرها را به جان خریدن و به پیشواز مرگ سرخ رفتن است. ترس از مرگ و اشتیاق به زنده ماندن، با روح جنگ جویی و رزمندگی ناسازگار است و آنانی که در میدان دشوار نبرد دغدغه زنده ماندن و جان سالم به در بردن دارند، نمی توانند پیروزی بیافرینند. همواره رزمندگانی پیروزی را در آغوش کشیده اند که نه تنها از مرگ هراس نداشته، بلکه به استقبال آن رفته اند. یکی از ارزش هایی که رزمندگان اسلام با تکیه بر آن توانستند پیروزی های بزرگی را برای جبهه حق به ارمغان آورند، شهادت طلبی است. رزمندگان اسلام از آن جا که دفاع در برابر تهاجم بعثیان را مقدس می دانستند و کشته شدن در این راه را برای خود، مرگی سعادت آفرین و افتخارآمیز ارزیابی می کردند، نه تنها از دادن جان دریغ نمی ورزیدند که شیفته آن بودند. شهادت طلبی رزمندگان اسلام به عنوان عامل مؤثر معنوی، از امتیازهای جبهه حق در برابر جبهه باطل بود.

شیوه رهبری امام خمینی رحمه الله در جنگ تحمیلی

حضرت امام خمینی رحمه الله به عنوان رهبر و فرمانده کل قوا و فرماندهی عالی جنگ، تشخیص و هدایت راهبردی جنگ را بر عهده داشت و در این مدت با بهره گیری از شیوه ها و تدبیرهای خاص خویش، هشت سال دفاع مقدس را رهبری کرد و شگفتی سیاست مداران دوست و دشمن را برانگیخت. از جمله تدبیرهای امام خمینی رحمه الله در دوران جنگ تحمیلی، بسیج همگانی و سازمان دهی مردم و نیروهای مسلح، گسترش تشکیلات نظامی، ایجاد هماهنگی و انسجام در نیروهای مسلح، هماهنگی و به کارگیری امکانات پشت جبهه، مقابله با عوامل بازدارنده داخلی و تبلیغات دشمن، تفویض برخی اختیارات و تشویق به نبرد بود.

قاطعیت امام در تصمیم گیری نظامی

در دوران مبارزه با رژیم ستم شاهی، قاطعیت امام، راه گشای برنامه ها و سیاست های مبارزه بود که حتی اطرافیان و شاگردان ایشان به شگفتی و کارساز بودن آن اعتراف داشتند. در امور رهبری و فرماندهی عالی جنگ هم قاطعیت امام، گره های کور و بن بست های ایجاد شده در برنامه ریزی های رزمی و نظامی را باز می کرد. از مهم ترین جلوه های قاطعیت امام، دستور شکست حصر آبادان، آزادسازی سوسنگرد و عزل فرماندهی نیروهای مسلح بود.

تأثیر ارتباط معنوی امام خمینی رحمه الله با رزمندگان

در هشت سال دفاع مقدس، حضرت امام خمینی رحمه الله در خطوط نبرد جبهه های جنگ حضوری فیزیکی نداشت، ولی شخصیت پرنفوذ و معنوی و عرفانی ایشان، هر روز در تمام نقاط جبهه حکم فرما بود و تأثیر شگرف این حضور در روحیه و عملکرد رزمندگان کاملاً مشاهده می شد.

رفتارهایی که رزمندگان اسلام در صحنه های مختلف و عرصه های پیکار دفاع مقدس درباره حضرت امام از خود نشان داده اند، رمز و رازی از حدیث دل دادگی و دل باختگی عاشقان شیفته است که کارنامه جهاد و دفاع آنان، با معیار عشق محک خورده است.

1398/06/30 بیشتر بدانید ...

فاجعه اسارت اهل بیت امام حسین (ع) پس از عاشورا و شهر به شهر گرداندن و در کوفه و شام به نمایش گذاشتن آنها، نقض آشکار قوانین اسلام بود؛ چرا که هم اسیر گرفتن مسلمان صحیح نیست و هم اسیر کردن زن مسلمان. آنگونه که علی (ع) نیز در جنگ جمل، اسیر کردن را روا نشمرد و عایشه را همراه عده ای زن به شهر خودش بازگرداند گرچه یزید، اهل بیت امام حسین (ع) را برای ترساندن مردم دیگر اسیر کرد و شهر به شهر با خفت و خواری گرداند، ولی این دودمان عزت و آزادگی، از «اسارت» هم بعنوان سلاحی در مبارزه با باطل و افشای چهره دشمن استفاده کردند و با خطبه ها و سخنرانیهای بیدارگرشان حیله دشمن را نقش برآب کردند. خطابه های زینب کبری و امام سجاد علیهما السلام و دختر امام حسین (ع) در کوفه و شام، نمونه ای از «مبارزه در اسارت» بود.

 

1398/06/24 بیشتر بدانید ...

تقویم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی

براساس دستورالعمل صادره سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی از ۲۳ شهریور سال ۹۸ آغاز و ۲۳ مرداد سال ۹۹ پایان می‌یابد.

شرح کامل زمان ثبت‌نام، شروع و پایان نیمسال و زمان امتحانات سال تحصیلی ۹۹-۹۸ به شرح زیر است:

1398/06/10 بیشتر بدانید ...

دکتر طهرانچی تأکید کرد؛

لزوم تغییر روش‌های آموزشی از کلاس‌محوری به تربیت در محیط کار/ تأکید بر کارآمدی دانشگاه آزاد با رویکرد متناسب‌سازی تحصیل با اشتغال

دکتر طهرانچی تأکید کرد؛

لزوم تغییر روش‌های آموزشی از کلاس‌محوری به تربیت در محیط کار/ تأکید بر کارآمدی دانشگاه آزاد با رویکرد متناسب‌سازی تحصیل با اشتغال

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رویکرد ما در این دانشگاه هم‌زمان با گام دوم انقلاب اسلامی، کارآمدی است و متناسب‌سازی تحصیل با اشتغال یکی از شعارهای این رویکرد است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، هفدهمین جلسه هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی، بعدازظهر امروز هم‌زمان با سفر دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به استان خراسان رضوی، به میزبانی واحد مشهد برگزار شد.

دکتر طهرانچی در ابتدای این نشست با تسلیت شهادت امام محمد باقر (ع)، به بیان عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید و برنامه‌های این دانشگاه هم‌زمان با گام دوم انقلاب پرداخت و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در گام اول خود سیاست توسعه کمی را پیگیری می‌کرد و به نحو احسن توانست این سیاست را پیاده‌سازی کند. مقام معظم رهبری نیز در بیانیه مهم گام دوم انقلاب به میلیون‌ها تحصیل‌کرده دانشگاهی و دانشجویان در حال تحصیل و هزاران واحد دانشگاهی در سراسر کشور اشاره کردند و این موفقیت‌ها را از جمله دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی دانستند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری روز گذشته در دیدار با مدال‌آوران المپیادهای علمی فرمودند که راه نخبگی یک راه بی‌انتهاست، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی ۳۸ درصد از سهم آموزش عالی کشور را به صورت یکپارچه و گسترده از مدرسه تا دکتری در خود جای داده است. بدون شک جهت‌گیری این دانشگاه می‌تواند در کشور اثرگذار باشد چرا که دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی اجتماعی با بیش از ۴۰۰ واحد در شهرهای مختلف است و اگر تأثیرگذاری‌های این دانشگاه در فرهنگ، علم، اقتصاد، فناوری و... مثبت باشد، می‌تواند امید را به جوانان برگردانند و مانع انتشار روحیه ناامیدی شود که دشمن می‌خواهد در جامعه القا کند.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: اگر دانشگاه نتواند خود را اداره کند، مصداق این گفته «جامی» است که «ذات نایافته از هستی‌ بخش / چون تواند که بود هستی‌بخش»؛ بنابراین باید یک نظام پایا و پویا در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم کنیم و جوانانی تربیت کنیم که بتوانیم در تأمین اشتغال و معیشت خود توانمند باشند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه رویکرد ما در این دانشگاه هم‌زمان با گام دوم انقلاب اسلامی، کارآمدی است، گفت: کارآمدی فراتر از موضوع کیفیت است و آنچه در این زمینه مدنظر ماست، متناسب‌سازی تحصیل با اشتغال است؛ بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی باید خود را کارآمد اداره کرده، دوره‌های تحصیلی کارآمد ارائه دهد و روش کار را از کلاس‌محور به تربیت در میدان عمل تغییر دهد.

وی با بیان اینکه اقتصاد استان خراسان شمالی بر پایه کشاورزی و دام‌پروری است، اظهار داشت: اینکه در این استان مردم تمایلی نسبت به تحصیل جوانان خود در رشته‌های کشاورزی نشان نمی‌دهند، یک زنگ خطر است که اعلام می‌کند دانشگاه در تربیت کارشناس متبحر کشاورزی که بتواند یک مزرعه را اداره کند و راندمان در بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی را افزایش دهد، موفق نبوده و مدل‌هایی که اجرا می‌کرده، به دلیل ناکارآمدی مورد بی‌توجهی مردم قرار گرفته است. مگر می‌شود اقتصاد مردم استان کشاورزی باشد، اما از آموزش آن استقبال نکنند؟

دکتر طهرانچی ادامه داد: برای اصلاح این رویکرد، نیازمند کارآمدسازی و تغییر روش در آموزش هستیم به‌طوری‌که استاد به جای حضور تمام‌وقت در کلاس درس، در مزرعه حاضر شود و به صورت عملی به تربیت دانشجو بپردازد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دوره‌ای که با ایجاد رشته‌های کاذب در شهرها بخواهیم اقتصاد دانشگاه را سرپا نگه داریم، به پایان رسیده است. دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریتی و گام دوم خود، برای اشتغال جوانان و براساس سند آمایش هر استان رشته طراحی و اجرا خواهد کرد تا خود را با اقتصاد شهرها پیوند بزند، چرا که معتقدیم مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی امانت مردم است که این سال‌ها با پرداخت شهریه، چنین فضایی را ایجاد کرده‌اند و مسئولان دانشگاهی موظفند با حسن انجام امور، نسبت به این امانت حساس باشند.

هر استان باید برنامه یک‌ساله مدون مطابق با سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشد

وی با اشاره به تغییر رویه در فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: یکی از تغییر رویه‌های جدی در این دانشگاه، مکلف کردن استان‌ها به داشتن برنامه مدون است. هر استان باید برنامه یک‌ساله مدون مطابق با سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشد.

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بودجه اعلام آمادگی دانشگاه برای تحقق‌بخشی و عمل کردن به برنامه‌هاست، اظهار داشت: برنامه زمانی هویت پیدا می‌کند که در بودجه نمایان باشد و در حقیقت برنامه روی دیگر بودجه است که باید در آن تحولات، تغییرات و حرکت روبه‌جلو دیده شود. طی یک ماه گذشته در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تقریباً روزانه ۱۵ ساعت جلسات بررسی و دفاع بودجه برگزار شد و به‌طور موازی نیز کارشناسان و معاونت‌های تخصصی بخش‌های مربوطه بودجه را بررسی و اصلاح می‌کردند.

دکتر طهرانچی ادامه داد: پشتوانه برنامه‌هایی که در حوزه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری قرار است در یک سال آینده در دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی شود، باید در بودجه دیده شود، چرا که بودجه پشتوانه‌سازی برای یک سال فعالیت دانشگاه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با اشاره به دستور جلسات هیئت‌های امنای استانی، گفت: اولین دستور این جلسات، بررسی سند آمایش هر استان متناسب با سند تهیه‌شده توسط استانداری‌هاست که دانشگاه بتواند نقشه تحقیقی و آموزشی خود را متناسب با نیازهای سند آمایش هر استان طراحی کند، بنابراین استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی باید متناسب با این سند، اعلام کنند که به چه رشته‌هایی نیازمند هستند. با توجه به اینکه تمامی فعالیت‌های مربوط به کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری و... تا ۵ سال آینده در سند آمایش استانداری‌ها پیش‌بینی شده است، دانشگاه می‌تواند با جزئیات مشخص کند که هر استان تا ۵ سال آینده به چه رشته و مهارت‌هایی نیاز دارد.

1398/05/20 بیشتر بدانید ...

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر:
دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه در بوشهر ایجاد می‌شود/ سرمایه‌گذاری در منطقه علم‌ و‌ فناوری
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه علم و فناوری این استان خبر داد و گفت: مقرر شده مبلغ ۵ میلیارد تومان برای توسعه منطقه علم و فناوری سرمایه‌گذاری شود.
اسماعیل عبدالهی در تشریح مصوبات شانزدهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اظهار کرد: بیشتر مباحث صورت گرفته در این جلسه حول محور بودجه بود و مصوبات خوبی نیز داشتیم.
وی خاطرنشان کرد: نخستین دستور این جلسه راه‌اندازی سه مرکز تحقیقات متشکل از علوم رفتاری، فضای مجازی و معماری و شهرسازی بود و با توجه به ظرفیت استان بوشهر مورد استقبال اعضا قرار گرفت و تصویب شد.
دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر تصریح کرد: دستور بعدی شانزدهمین جلسه هیئت‌ امنا، ایجاد دانشگاه تخصصی نفت و گاز عسلویه و مدرسه عالی نفت و گاز بود و با ظرفیتی که استان بوشهر دارد، این امر امکان‌پذیر بوده و مورد تأیید دکتر طهرانچی نیز قرار دارد.
عبدالهی، سومین مصوبه جلسه اخیر هیئت‌ امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر را توسعه مدارس و هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای عنوان و اضافه کرد: با توجه به سیاست توسعه مدارس فنی‌وحرفه‌ای برای سه شهرستان دشتستان، خورموج و خارگ، توسعه آموزشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای را در دستور کار قرار دادیم که سال تحصیلی ۹۹ ـ ۹۸ آن را اجرایی می‌کنیم.
وی از سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه علم و فناوری استان بوشهر خبر داد و تأکید کرد: مقرر شده که مبلغ ۵ میلیارد تومان برای توسعه منطقه علم و فناوری سرمایه‌گذاری شود و ۱۰ درصد از این مبلغ را دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر متقبل خواهد شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از موافقت با تبدیل وضعیت سه واحد دانشگاهی دشتستان، خارگ و دلوار خبر داد.
عبدالهی در بخش دیگری از سخنان خود تغییر سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی را تجربه بسیار خوبی قلمداد کرد و توضیح داد: مهم‌تر از تغییر سال مالی برنامه‌ای کردن بودجه است و با این اتفاق مبارک درآمد و بودجه براساس برنامه پیش‌بینی می‌شود و دانشگاه‌ها برنامه‌محور خواهند شد.

1398/05/16 بیشتر بدانید ...
دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تأکید کرد: رؤسای دانشگاه‌ باید در تدوین اسناد راهبردی به اسناد بالادستی نظام توجه جدی داشته باشند و اولویت‌ها، سیاست‌ها و اهداف خود را از این اسناد استخراج کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روح الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در نشست هم‌اندیشی و آشنایی با راهبردها، رویکردها، اولویت‌ها و سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مشخصه های دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی پرداخت.

وی با بیان اینکه سند اسلامی شدن دانشگاه ها در سال 92 وارد عرصه اسناد بالادستی آموزش، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی شد، گفت: این سند به دنبال این است تا راهبردی مناسب برای آموزش عالی کشور باشد.

دکتر شاطری با بیان اینکه دانشگاه تراز انقلابی، دانشگاهی است که مناسبات و اصول و موازین لازم در ایجاد همترازی با اهداف انقلاب اسلامی را داشته باشد، اظهار داشت: مسئولان دانشگاه‌ها باید برای رسیدن به چنین دانشگاهی تمام توان و تلاش خود را به کار گیرند.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها خاطرنشان کرد: از جمله اقداماتی که در چند سال گذشته در دانشگاه ها مرسوم شده، تدوین اسناد راهبردی در عرصه های مختلف است؛ تا سال گذشته، ۱۵ دانشگاه موفق به تدوین سند راهبردی شده اند. رؤسای دانشگاه‌ها باید در تدوین اسناد راهبردی خود به اسناد بالادستی نظام نیز توجه جدی داشته باشند و اولویت‌ها، سیاست‌ها و اهداف خود را از این اسناد استخراج کنند.

وی در ادامه با اشاره به یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر بخواهید دانشگاه علمی شود، باید اسلامی شود، افزود: کار علم این است که حقایق موجود در عالم را شناسایی کند و بر اساس آن، قانون گذاری کند؛ برای اسلامی شدن دانشگاه ها علوم دنیا را کنار نمی گذاریم، اما این علوم را با نگاه دینی و نگاه الهی پیاده می کنیم.

دکتر شاطری با بیان اینکه دانشگاه تنها نهاد تعلیم نیست، بلکه نهاد تعلیم و تربیت است، گفت: سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها که محصول کار مشترک حوزه و دانشگاه بوده است، حاصل برداشت مترقی دانشگاهیان و حوزویان است و معتقد است که باید تعلیم و تربیت به طور همزمان انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به سیر تحول دانشگاه گفت: ابتدا دانشگاه های سنتی وجود داشت، پس از آن دانشگاه نسل دوم و سپس دانشگاه نسل سوم و کارآفرین وارد عرصه شدند. مأموریت دانشگاه کارآفرین، تحقیقات، آموزش و جامعه است.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها با اشاره به ویژگی ها و کاربردهای دانشگاه خاطرنشان کرد: کارآفرینی، سرمایه‌گذاری، وابستگی متقابل، استقلال، دو منظور بودن و انعطاف پذیری از ویژگی‌های دانشگاه است.

وی در پایان خطاب به رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اولین مسئولان و متولیان سند اسلامی شدن دانشگاه ها، رؤسای واحدها هستند و باید نسبت به اجرای و عملیاتی کردن این سند توجه جدی صورت گیرد.

1398/05/12 بیشتر بدانید ...

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه برگزاری اردوی کانون‌های دانشجویی هلال احمر گفت: اردوی هلال معرفت رضوی نمونه یک کارگاه عملیاتی و مهارت آموزی است.

حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری در گفتگو با خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا در حاشیه برگزاری اولین اردوی هلال معرفت رضوی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور گفت: مهارت آموزی دانشجویان کانون‌های هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی در چنین اردوهایی موجب ایجاد فرصت‌های اشتغال و کارایی در دوران دانش‌آموختگی خواهد شد.

وی با اشاره لزوم ایفای نقش دانشجویان در حوزه‌های مختلف افزود: زمينه‌های معرفتی از ویژگی‌های برتر اردوهای توانمندسازی دانشجویان به‌شمار می‌رود. تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، زندگی در عصر حاضر، محافل انس با قرآن و زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) ازجمله پیوست‌های فرهنگی این اردو است که به‌صورت ویژه به آن پرداخته می‌شود تا مقوله ارتقای معرفتی نیز هم راستا با مفاهیم مهارت آموزی محقق شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به‌ویژه‌ واحد نیشابور که میزبانی اردوهای فرهنگی و معرفتی را تاکنون برعهده گرفته‌اند، در تمامی مباحث باقدرت ظاهر شده‌اند، جمعیت هلال احمر کشور و استان خراسان رضوی نیز در برپایی این اردو و اجرای مانور همکاری صمیمانه‌ای داشته است.

کلانتری خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان جوانان و دانشجویی جمعیت هلال احمر و جدیت دانشگاه آزاد اسلامی این اردو به معنای واقعی کلمه به یک کارگاه عملیاتی و مهارت آموزی تبدیل شده است که تدوام این همکاری در اردوهای نیز پیش‌بینی می‌شود.

1398/05/12 بیشتر بدانید ...

رئیس دانشگاه آزاد استان بوشهر مطرح کرد:
حرکت در مسیر ارزش‌های انقلابی و اسلامی مورد توجه مدیریت دانشگاه آزاد بوشهر
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفت: حرکت در مسیر ارزش‌های انقلاب اسلامی در مدیریت جدید دانشگاه بسیار مورد تأکید است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، اسماعیل عبدالهی در نشست کارکنان حوزه حراست و حفاظت فیزیکی واحدها و مراکز دانشگاه‌های آزاد اسلامی این استان که با محوریت نحوه عملیاتی‌کردن دستورالعمل شورای آراستگی برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با پسوند اسلامی متولد شده است، اظهار کرد: قطعاً انتخاب این پسوند برای یک مرکز آموزشی در کشور، وجهه جذابی برای جلب نظر نیست؛ بلکه متضمن اهداف و رسالت‌های مهمی برای دانشگاه از همان بدو تأسیس بوده است که این پسوند وزین مؤید این امور مهم است.

وی با بیان اینکه حرکت در مسیر ارزش‌های انقلابی و اسلامی در مدیریت جدید دانشگاه بسیار مورد تأکید است، خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد تا در راستای تعمیق و تجلی ارزش‌های دینی و انقلابی گام‌های بسیار جدی، جدید و اثرگذاری برداشته شود.

دبیر هیأت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به تشریح وظایف اعضای جامعه در بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب مطرح کرد: باید با این درک عمیق رهبر فرزانه انقلاب، هماهنگ و همسو باشیم و در عمل نشان دهیم که این ارزش‌ها هرگز کهنه و فراموش نخواهد شد و همانند نخستین روزهای انقلاب اسلامی این رویکرد دینی و الهی، متجلی و متبلور است.

عبدالهی با بیان اینکه اجرای قوانین نیازمند آگاهی از فلسفه آموزشی آن دارد، یادآور شد: باید قانون را برای پذیرنده تشریح و ابعاد مثبت آن را تبلیغ کنیم تا مسئولانه در مسیر صحیح اقناع و التزام او عمل کنیم.

انسیه ماهینی رئیس اداره امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر نیز در این جلسه با اشاره به جایگاه عفاف و حجاب در امر به معروف و نهی از منکر، این موضوع را فراجنسیتی دانست و بر لزوم همکاری همه‌جانبه در صیانت از این فریضه مهم اسلامی تأکید و تصریح کرد: تذکر و واکنش هدایت‌گرایانه نسبت به مسئله بی‌حجابی یک وظیفه شرعی و همگانی است که باید در تشویق و ترغیب دیگران به این وظیفه دینی بهترین گزینه و روش انتخاب شود.
در این جلسه مصادیق کاربردی و عملیاتی دستورالعمل آراستگی به صورت مجزا برای کارکنان خواهر و برادر تشریح و مقرر شد برگزاری جلسات توجیهی کارکنان حراست توسط کارشناسان مسائل فرهنگی به صورت متوالی و مستمر انجام پذیرد.

1398/05/12 بیشتر بدانید ...

امام خامنه‌ای فرمودند: ۳۰ سال است از طرف دشمنان گوناگون سعی شده تا یاد امام خمینی(ره) از یادها برود اما حرکت‌های دشمنان و بعضاً افراد غافل نتیجه نداشته است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، مراسم بزرگداشت سی‌امین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) عصر امروز در حرم مطهر ایشان با حضور شخصیت‌های لشکری و کشوری و عموم مردم عزادار و شیفته بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی آغاز شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این مراسم فرمودند: در این ۳۰ سال تلاش‌های زیادی صورت گرفته است برای اینکه یاد و نام امام(ره) کمرنگ شود، شیطنت‌های زیادی صورت گرفته است برای اینکه اصول امام، فکر امام، راه امام در اداره کلان جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شود، سعی شده است جاذبه بی‌نظیر امام بزرگوارمان کمرنگ بشود، ۳۰ سال است از طرف دشمنان گوناگون و از طرف بعضاً افراد غافل این تلاش‌ها صورت می‌گیرد، اما واقعیت تماماً عکس خواسته مخالفان و دشمنان جریان پیدا کرده است و جاذبه امام(ره) نه فقط کاسته نشده، بلکه حتی امتداد بیشتری هم پیدا کرده است؛ یک نشانه آن همین اجتماع امروز است.

ایشان فرمودند: امام(ره) انسانی بود شجاع، باحكمت، باتدبیر، پارسا، پرهیزگار، دلبسته‌‌ به خدای بزرگ و دلباخته‌ ذكر الهی. حامی مظلوم و استكبار‌ستیز بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: هر کجا ایستادگی کردیم توانستیم پیش برویم و هر جا تسلیم شدیم و طبق میل طرف مقابل حرکت کردیم ضربه خوردیم‌ و مثال‌های واضحی وجود دارد‌. هزینه سازش، هزینه تسلیم، هزینه عدم مقاومت از هزینه مقاومت به مراتب بیشتر است.

 

1398/03/14 بیشتر بدانید ...

در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر دیلم برگزار شد:

نشست تخصصی " تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشگاهیان در تحقق آن "

 نشست " تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشگاهیان در تحقق آن " برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندردیلم، نشست " تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشگاهیان در تحقق آن " برگزار شد.

این مراسم که با سخنرانی حضرت حجه الاسلام والمسلمین سعیدی پور برگزار گردید ایشان فرمودند: بیانیه گام دوم انقلاب بیشتر شامل تأکید بر شعارهای اولیه انقلاب اسلامی و ضرورت تحقق آنها می باشد و مقام معظم رهبری در پیام هایی بر ضرورت تفسیر و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تأکید کردند و فرمودند بیانیه گام دوم انقلاب باید گفتمان عمومی در دانشگاه ها شود .

 

حجت‌الاسلام سعیدی پور، در بخش دیگر سخنان خود به تحلیل و تفسیر معنای " گفتمان عمومی " پرداخت و افزود : گفتمان عمومی ، ادبیاتی است که در یک محیط باید آنقدر تکرار شود که تبدیل به باور عمومی یک جامعه شود. البته باید توجه داشت که بیانیه گام دوم انقلاب ۴۰ سال آینده را ترسیم می‌کند و نیاز است همه موارد آن مورد بررسی جدی قرار گیرد و در این زمینه باید به طور مفصل نشست ها و کارگاه های مختلف در دانشگاه‌ها برگزار شود .

 

 

ایشان تصریح کرد : جهت رسیدن به غایت و نهایت انقلاب که تمدن سازی اسلامی و بسترسازی ظهور حضرت مهدی ارواحنا فداه می باشد، لازم است که ما از 5 مرحله پیش رو که شامل انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت تمدن اسلامی برسیم، که البته با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 مرحله انقلاب اسلامی و پس از آن از مرحله نظام اسلامی عبور کرده ایم اما باید سعی کنیم دولت اسلامی و به تبع آن جامعه اسلامی را بتوان رقم زد.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود به بحث " تمدن اسلامی " اشاره و افزود: طبق بیانیه گام دوم انقلاب ما در سال ۲۰۵۹ باید " تمدن اسلامی " را بنا کرده باشیم.

 

هر تمدنی به یک سری الزامات نیاز دارد که انقلاب ما این الزامات را در نظریه تمدن نوین خود دارد و این یک بیانیه زمینه ساز است که برای قیام آخرالزمان زمینه را فراهم می کند .

 

حجت الاسلام سعیدی پور در بخش دیگری از سخنان خود جامعه فعلی و امروزی ما را دارای سه لایه برشمردند. لایه اول لایه نصرت، افرادی که در این لایه حضور دارند از اطاعت  تمام کمال از ولی جامعه  برخوردارند و به نوعی یاور و ناصر ولی امر مسلمین در سایر جهات هستند، ایشان شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس را از جمله افراد در لایه نصرت برشمردند.

لایه دوم لایه اطاعت، که آندسته از افرادی که گوش به فرمان ولی جامعه هستند و فرمایشات رهبری برای آنها ارزش و اعتبار دارد را در این لایه دسته بندی فرمودند. اما لایه سوم که لایه خاکستری جامعه نام دارد را افرادی تشکیل می دهند که تعارضی با انقلاب و رهبری نداشته و هرجا مبانی انقلاب و منویات رهبری در راستای اهداف و نظرات آنها باشد تبعیت دارند. ایشان بخش عمده ای از افراد جامعه را مشمول لایه سوم دانسته و اظهار داشتند تا زمانیکه لایه خاکستری جامعه اطاعت و فرمانبرداری همه جانبه از رهبری امت را دارا نباشند نمی توان به جامعه اسلامی رسید.

در پایان ایشان آگاهی بخشی را مهمترین وظیفه دانشگاهیان در مورد بیانیه گام دوم انقلاب برشمرد.

گفتنی است این نشست بمناسبت 14 خرداد سالروز ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران امام امت رحمه الله علی

1398/03/14 بیشتر بدانید ...

مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با آرمان‌های انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب شنبه در مرقد مطهر امام راحل برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در آستانه سالروز ارتحال بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی همراه با سایر دانشگاهیان کشور و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها شنبه (یازدهم خرداد) ساعت ۱۰:۳۰ صبح با حضور در مرقد مطهر امام خمینی(ره) با آرمان‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری تجدید میثاق می کنند.

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و جمعی از دانشگاهیان در این مراسم حضور خواهند یافت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این مراسم به ایراد سخنرانی می‌پردازد.

 
1398/03/08 بیشتر بدانید ...

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پیامی از تمام دانشگاهیان این دانشگاه برای حضور پرشور در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در پیامی از تمامی استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه خواست پرشورتر از گذشته در دفاع از کرامت انسانی، آزادی، برابری همه ملت‌ها و رد جعل تاریخ از سوی صهیونیست‌ها، حضوری گسترده و دشمن‌شکن در راهپیمایی روز جهانی قدس داشته باشند.

در ابتدای این پیام آمده است: روز قدس، یادگار ماندگار حضرت امام خمینی (ره)، ابتکاری بی‌‏بدیل و الگوی مسلمانان در دفاع از ملت ستمدیده فلسطین و یادآور جنایت غاصبانی است که آشکارا کرامت انسانی را هدف نیات شوم و شیطانی خود قرار داد‏ه‏‌اند.

این پیام می‌افزاید: روز قدس، چراغی هدایتگر برای تمامی آزادی‌خواهان جهان است که از هرگونه ظلم و ستم به تنگ آمده‏‌اند و این روز یادآور تحقق وعده الهی برای برقراری عدالت و مقابله با زورگویان و متجاوزان است.

در بخش دیگری از این پیام تاکید شده است: بی‌‏تردید شکل‏‌گیری رژیم جعلی صهیونیستی، حرکتی فریب‌کارانه و حیله‌‏گرانه از سوی استکبار جهانی با هدف رفع تکلیف از مسئولیت‌های خود پس از جنگ جهانی بود که بیش از شش دهه است این غده سرطانی عامل اختلاف و بر هم زدن امنیت و آرامش ملت‌های منطقه شده است.

در ادامه این پیام آمده است: در شرایط کنونی که آمریکای جهانخوار با حمایت‌‏های بی‌‏دریغ از صهیونیست‌ها و با همکاری برخی دولت‌های مرتجع منطقه به دنبال تحمیل نقشه شومی دیگر به خاورمیانه تحت عنوان «معامله قرن» است و طی ماه‏‌های اخیر فلسطینی‏‌های رانده شده از سرزمین‏‌های اشغالی به دنبال احقاق حقوق اولیه خود هستند، اما این معامله نشانگر تداوم سناریوی جعلی و پوسیده چند دهه اخیر برای تثبیت موقعیت رژیمی زورگوست که بزرگترین ناقض حقوق بین‌الملل و حقوق بشر است.

در قسمت دیگری از این پیام آمده است: متأسفانه نهادهای بین‌المللی و جامعه بین‌الملل طی این سال‌ها تلاش کرده‏‌اند با نقض حقوق بین‌الملل و برخوردهای دوگانه، موجودیت رژیم صهیونیستی را تصمیمی قانونی نمایش دهند و تعیین حق سرنوشت ملت فلسطین بر خود را نادیده گیرند، اما تدبیر هوشمندانه امام خمینی (ره) عامل مؤثری در خنثی کردن پذیرش چنین جنایتی علیه ملتی مبارز و آزادی‏‌خواه شد و امروز در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان شاهد آن هستیم که در سراسر جهان، غیرمسلمانان نیز در کنار مسلمانان ندای حق‌طلبی مردم فلسطین را فریاد می‌‏زنند تا آدم‌کشی و نژادپرستی رژیم صهیونیستی نزد افکار عمومی در پشت دسیسه‏‌ها و توطئه‌‏های حامیان اشغالگران قدس پنهان نگردد.

این پیام تأکید می‌کند: مطمئناً جامعه دانشگاهی کشور به‌ویژه خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی همچون سالیان گذشته در حمایت از آرمان قدس شریف و اعلام همبستگی با مردم مظلوم فلسطین، حضوری چشمگیر و پرشور در راهپیمایی روز جهانی قدس خواهند داشت.

در قسمت پایانی این پیام آمده است: این‌جانب به نمایندگی از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اعلام حمایت از ملت ستمدیده فلسطین از تمامی استادان، دانشجویان و کارکنان عزیز دانشگاه می‌‏خواهم پرشورتر از گذشته در دفاع از کرامت انسانی، آزادی، برابری همه ملت‌ها و رد جعل تاریخ از سوی صهیونیست‌ها، حضوری گسترده و دشمن‌شکن در راهپیمایی روز جهانی قدس داشته باشند تا پیام ملت آزاد و مستقل ایران باردیگر در منطقه و جهان طنین‌انداز شود. مسلماً راهپیمایی روز جهانی قدس پاسخی واضح به یاوه‌‏گویی‌‏های استکبار جهانی و متحدانش در منطقه علیه ملت شریف و سربلند ایران خواهد بود.

 

 
1398/03/08 بیشتر بدانید ...

قابل توجه اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد

به اطلاع کلیه اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد دیلم می رساند، طبق بخشنامه سازمان مرکزی دانشگاه، از اول اردیبهشت ماه سال ٩٨، کلیه امور مربوط به بررسی، تصویب و دفاع پایان نامه های دانشجویی، تنها از طریق سامانه پژوهشیار انجام خواهد شد. لذا لازم است استادان راهنما و مشاور و دانشجویان کارشناسی ارشد جهت شروع روند پایان نامه، در اسرع وقت در سامانه پژوهشیار به آدرس ذیل ثبت نام فرمایند.

https://ris.iau.ac.ir

لازم به ذکر است که کلیه امور پایان نامه ها از جمله پیشنهاد استاد راهنما و موضوع پایان نامه، تائید استاد راهنما و موضوع توسط گروه مربوطه، ارسال پروپوزال، داوری پروپوزال، ارسال به اساتید راهنما و مشاور، بررسی و تصویب در شورای تخصصی گروه و شورای پژوهشی دانشگاه، دریافت کد پایان نامه و سایر امور مرتبط تا زمان دفاع دانشجو، در این سامانه به صورت مکانیزه انجام می شود.

 

نکات مهم:

۱. در هنگام ثبت نام دقت فرمایید اعضای محترم هیات علمی واحد، در قسمت «محل کار» و دانشجویان در قسمت «محل تحصیل»، واحد بندردیلم و بعد از آن رشته خود را انتخاب نمایید.

۲. اعضای محترم هیات علمی مدعو (غیر دانشگاه آزاد اسلامی) باید در قسمت محل کار قسمت مدعوین را انتخاب نمایند.

۳. از درج صحیح ایمیل و شماره تلفن همراه خود اطمینان کامل حاصل فرمایید چراکه رمز عبور شما به ایمیلتان و یا به صورت پیامک به گوشی تلفن همراه تان ارسال خواهد شد.

۴. در صورت بروز هر گونه مشکل یا پاسخ گویی به سوالات به مدیران گروه و یا حوزه پژوهشی دانشگاه مراجعه گردد.

ضمنا لینک سامانه 'پایش‌‌' بصورت آیکن ‌‌‌'سامانه پژوهشیار' در وبسایت دانشگاه دیلم قرار داده شد، در حال حاضر اساتید گرامی و مدیران محترم گروهها و دانشجویان آنها میتوانند جهت انجام مراحل انتخاب موضوع و پروپزال اقدام فرمایند. 

 

1398/03/08 بیشتر بدانید ...

تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور برای خدمت رسانی و کمک به هموطنان سیل زده و همچنین اسکان و پذیرایی از مسافران اعلام آمادگی کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور برای خدمت‌رسانی و کمک به هموطنان سیل‌زده و همچنین اسکان و پذیرایی از مسافران اعلام آمادگی کردند. بخشی از منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان صرف کمک به سیل‌زدگان می‌شود.

حجت الاسلام سید علی طاهری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان گفت: براساس مجوز هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بخشی از منابع مالی دانشگاه آزاد برای کمک به سیل‌زدگان هزینه می‌شود.

طاهری در خصوص عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک به سیل‌زدگان آق‌قلا و کاهش تلفات جانی و مالی مردم این شهرستان گفت: از ابتدای وقوع این حادثه تلخ اطلاع‌رسانی‌هایی به کارکنان و اعضای هیأت علمی صورت گرفت تا کمک‌های‌شان را برای یاری مردم سیل‌زده ارسال کنند که البته کمکهای خوبی هم ارسال شد؛ به‌طور میانگین روزانه و در هر وعده غذایی ۳۰۰ پرس غذای گرم به همراه مقادیر زیادی کنسرو و آب معدنی بین سیل‌زدگان توزیع می‌شود که این کمک‌رسانی تا زمانی که نیاز باشد ادامه خواهد یافت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان گفت: خوشبختانه با نظر مساعد هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانیم با استفاده از بخشی از منابع مالی دانشگاه آزاد اقلام ضروری بهداشتی، پوشاک و لوازم اولیه استحمام را برای مردم فراهم کنیم.

طاهری اطمینان خاطر داد که دانشگاه آزاد اسلامی تا زمانی که شرایط مردم منطقه مساعد نشود با کمک‌های خود در کنار مردم سیل‌زده آق‌قلا خواهد ماند.

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان با تمام توان در خدمت مردم است

عبدالله خالصی‌دوست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان با ابراز تأسف از حوادث تلخ اتفاق افتاده برای هموطنان عزیز در سایر استان‌های کشور به بیان اقدامات انجام‌شده در پذیرش و اسکان مسافران در راه مانده پرداخت و اظهار کرد: بارش‌های شدید شب گذشته در استان سمنان و انسداد راه‌های مواصلاتی این استان به تهران و مشهد باعث شد تا امکانات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هم در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی در خدمت هموطنان عزیز قرار گیرند.

وی تصریح کرد: شب گذشته که شاهراه بین‌المللی تهران مشهد تحت تأثیر شرایط جوی مسدود بود، هموطنان بسیاری با مراجعه به واحدهای استان از جمله گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود از امکانات این دانشگاه در سطح استان بهره‌مند شدند.

خالصی‌دوست با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان اظهار کرد: با شدت یافتن بارش‌ها و انسداد مسیرهای مواصلاتی استان، این واحد دانشگاهی با هماهنگی فرمانداری سمنان و ستاد مدیریت بحران، با پذیرش و اسکان بیش از ۳۲۰ نفر از هموطنان گرانقدر، تلاش کرده میزبان شایسته برای میهمانان از سایر نقاط کشور باشد.

وی مهمانسرای فرهیختگان، مسجد فاطمه الزهرا(س) و خوابگاه مجموعه ورزشی آزادگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان را از ظرفیت‌های مناسب برای اسکان و خدمات‌دهی به مسافران درگیر سیل و بارندگی‌های اخیر عنوان کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی مردمی، متعلق به مردم و در خدمت مردم است؛ بنابراین وظیفه خود می‌دانیم در شرایط ویژه اجتماعی مانند همیشه در کنار مردم عزیز بوده و با آغوش باز امکانات این دانشگاه را در اختیار هموطنان قرار دهیم.

اختصاص یک روز حقوق دانشگاهیان علی‌آبادکتول به سیل‌زدگان

سید حسن سیدرضایی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی‌آباد کتول گفت: مقرر شده است تا دانشگاهیان یک روز از حقوق فروردین خود را به بازسازی مناطق سیل‌زده در استان گلستان اختصاص دهند.

سیدرضایی با اشاره به تشکیل کمیته بحران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی‌آباد کتول اظهار داشت: از همان ساعات نخست برای مقابله با بحران سیل در استان گلستان کمیته بحران این واحد دانشگاهی با هدف یاری به آسیب‌دیدگان تشکیل شد.

وی افزود: اعزام گروه‌های جهادی و امدادگر به مناطق سیل‌زده، حضور اعضای انجمن پرستاری و کانون خیریه حضرت زینب (س) دانشکده علوم پزشکی، تهیه و توزیع لوازم بهداشتی و مایحتاج اولیه اعم از آب معدنی و کنسرو برای سیل‌زدگان، تهیه و توزیع اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده و شناسایی و کسب خبر سلامتی دانشجویان ساکن در مناطق آسیب‌دیده از جمله اقدامات انجام‌شده در این زمینه بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی‌آبادکتول افزود: با توجه به نامساعد بودن وضعیت جوی با هماهنگی ستاد بحران استان برای اسکان موقت هموطنان و مسافران عزیز در راه مانده در مهمانسرا و سالن‌های ورزشی این واحد دانشگاهی اعلام آمادگی کردیم تا در مواقع ضروری با این ستاد همکاری داشته باشیم.

سید رضایی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات انجام‌شده راه‌اندازی پویش #هم_استانی_تنها_نیستی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آبادکتول است که مقرر شده دانشگاهیان یک روز از حقوق خود را برای بازسازی مناطق سیل‌زده در استان گلستان اختصاص دهند.

دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان به یاری سیل‌زدگان می‌رود

علیرضا فیروزفر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت: این دانشگاه اهتمام ویژه‌ای در اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب برای یاری به هموطنان آسیب‌دیده از سیل دارد.

فیروزفر گفت: با توجه به تأکیدات رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر کمک همه‌جانبه به سیل‌زدگان، کمیته‌ای بدین منظور در مرکز استان زنجان و سایر واحدها تشکیل شد.

وی اضافه کرد: با همکاری هلال‌احمر زنجان تعدادی از تشکل دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان از روز ۷ فروردین تا پایان تعطیلات نوروزی مسئول جمع‌آوری کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان کشور در میدان انقلاب شهر زنجان خواهند بود. فعالیت‌ها شروع‌شده و کمک‌های قابل توجهی هم جمع‌آوری شده است.

فیروزفر اضافه کرد: تشکل‌های دانشجویی امید، کانون امام حسن مجتبی (ع)، بسیج دانشجویی، بسیج کارکنان، بسیج اساتید، کانون فرهنگی نماز، کانون فرهنگی شهید آوینی، کانون مدیران جوان با هماهنگی هلال‌احمر زنجان کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم را جمع‌آوری خواهند کرد.

وی با بیان آمادگی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان برای کمک به سیل‌زدگان کشور اظهار کرد: یک روز از حقوق فروردین استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان به‌صورت داوطلبانه به سیل‌زدگان اختصاص می‌یابد.

دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران به کمک سیل‌زدگان شتافتند

مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر از توزیع کمک‌های دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران بین هموطنان سیل‌زده خبر داد.

علیرضا محمودپور اظهار کرد:‌ با دستور حسین منصوریان رئیس دانشگاه آزاداسلامی مازندران کار امدادرسانی به مناطق سیل‌زده این استان و گلستان با محور تیم عملیاتی دانشگاه آزاداسلامی واحد قائم‌شهر فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: کمک‌های دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران شامل اقلام مورد نیاز هموطنان سیل‌زده از قبیل کنسرو، تن ماهی، آب معدنی، روغن و ... بین سیل زدگان توزیع شد.

امکان اسکان اضطراری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا

مسعود جعفری‌نژاد رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: به‌دلیل قرار گرفتن دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در مسیر اصفهان به شیراز امکان اسکان اضطراری فراهم است.

جعفری‌نژاد در بازدید از ستاد اسکان نوروزی واحدهای اصفهان، نجف‌آباد، دولت‌آباد، خمینی‌شهر، شاهین‌شهر و شهرضا گفت: با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در مسیر اصفهان به شیراز قرار دارد شرایط اسکان اضطراری همکاران را فراهم کرده تا مسافران بتوانند از جاذبه‌های گردشگری این شهر مذهبی تاریخی بهره ببرند.

احمد آذین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان نیز در حاشیه بازدید از خوابگاه و مهمانسرای واحد اصفهان (خوراسگان) خاطرنشان کرد: با هماهنگی انجام‌شده و با توجه به مسدود بودن مسیر ورودی شیراز سمت اصفهان، همه همکارانی که در راه سفر و یا بازگشت از شیراز بوده‌اند می‌توانند در واحدهای دانشگاهی استان و به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا که در مسیر قرار دارد اسکان بگیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان افزود: بسیاری از همکاران دانشگاهی با توجه به پایان مدت زمان اسکان آنها در اصفهان، امروز قصد عزیمت به شهر شیراز را داشتند که با توجه به شرایط پیش آمده اسکان این عزیزان تمدید شد.

ارسال کمک دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی مینودشت به سیل‌زدگان گلستانی

آذر اسکندری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مینودشت گفت: نخستین محموله کمک‌رسانی دانشگاهیان این واحد دانشگاهی به سیل‌زدگان استان گلستان تحویل هلال‌احمر مینودشت شد.

وی اظهار کرد: کمک‌های غیرنقدی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مینودشت شامل چای، روغن، کنسرو بوده که برای حادثه‌دیدگان ارسال شد.

 

 
1398/01/12 بیشتر بدانید ...
تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها امضا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست با تأکید بر اینکه تلاش برای تبیین اندیشه‌های امام (ره) از واجبات زمان ماست، گفت: حضرت امام خمینی (ره) شخصیتی بسیار والا و از تبار پیامبران الهی و به تعبیر مقام معظم رهبری؛ یک رهبر حکیم بود. به همین منظور لازم است سیره رهبری امام (ره) برای تمام نسل‌ها تبیین شود.

وی با اشاره به نگارش کتاب «ایران بین دو انقلاب» خاطرنشان کرد: «یرواند آبراهامیان» در این کتاب آورده است بزرگ‌ترین انقلاب جهان توسط امام خمینی (ره) شکل گرفته است. این جمله بسیار عجیب است، چرا که در دنیا انقلاب‌های زیادی اتفاق افتاده، اما یک متفکر مطرح می‌کند که انقلاب اسلامی ایران عظیم‌ترین انقلاب دنیاست و هیچ انقلابی نتوانسته توده‌های میلیونی مردم را به صحنه بیاورد.

دکتر کلانتری ادامه داد: «احسان طبری» در کتاب «کژ راهه» مطرح می‌کند که هنوز بسیاری از زوایای انقلاب اسلامی از نگاه جهانیان پنهان است، اما خورشید برای همیشه پشت ابر نمی‌ماند و عظمت این انقلاب نیز برای جهانیان روشن خواهد شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: برای اینکه بیانیه «گام دوم انقلاب» مقام معظم رهبری تحقق پیدا کند، باید شخصیت و عظمت امام (ره) برای نسل جوان معرفی شود، چرا که وقتی وارد ابعاد زندگی امام (ره) می‌شویم، با یک شخصیت کم‌نظیر مواجه هستیم. ایشان جزو بزرگانی بودند که در حوزه‌های تخصصی کتاب‌های فراوانی تدوین کرده است.

وی با اشاره به کتاب «چهل حدیث» اثر امام خمینی (ره) در سال 1318 تصریح کرد: این کتاب بهترین کتاب اخلاق است که روش خاص خود را دارد و درمانگری فضایل اخلاقی را مطرح می‌کند. امام (ره) در حوزه‌های دیگر ازجمله اندیشه سیاسی، اصول، عرفان، فقه و... کتاب‌هایی با ارزش علمی بالا به نگارش درآوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری با بیان اینکه نسل جوان امروز به دنبال شخصیت‌هایی مانند امام (ره) است، گفت: در این زمینه مخاطب وجود دارد و باید کار اساسی همه‌جانبه صورت گیرد. امیدوارم تفاهم‌نامه همکاری با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به عمل و تلاش منجر شود و زمینه همکاری‌های گسترده علمی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی عرصه وسیعی به لحاظ امکانات، تعداد دانشجو، اساتید، فضای آموزشی و کارگاهی و... دارد، اظهار داشت: از پتانسیل‌های دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان به نحو احسن استفاده کرد و این تفاهم‌نامه را به مرحله اجرا و عمل رساند.

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) یک اصل مبارک و مقدس است، ابراز امیدواری کرد انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد اسلامی زمینه این امر را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به حضور عناصر فرهنگی تحصیلکرده در رأس آن، از ظرفیت بالایی برخوردار است، گفت: امیدوارم از این ظرفیت در قالب این تفاهم‌نامه، استفاده بهینه شود و بتوانیم در راستای افزایش تولیدات علمی با محتوای آموزشی و تربیتی و ترویج منویات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، اقدامات موثری انجام دهیم.

حجت‌الاسلام صالحی تأکید کرد: باید با جدیت در راستای ترویج اندیشه‌های امام خمینی (ره) در جامعه و در بین نسل جوان حرکت کنیم.

گفتنی است تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با موضوع انجام همکاری در زمینه‌های مرتبط با تبیین و ترویج اندیشه‌های تابناک حضرت امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها و به طور ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، با استفاده از ظرفیت‌های محتوایی و عملکردی مرتبط در برنامه‌های درسی در کلیه رشته‌های آموزشی دانشگاه به طور ویژه برای واحد‌های درسی «دیدگاه‌ها و وصایای امام خمینی(ره)»، منعقد شد.

1397/12/17 بیشتر بدانید ...

گزینه کمک به سیل زدگان کشور در بخش پرداخت وجوهات شرعی پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی فعال شد.

شما می‌توانید با کلیک روی عبارت مقابل وارد بخش پرداخت وجوهات شرعی پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلابشوید و از طریق بخش کمک ها و انتخاب گزینه کمک به سیل زدگان به مردم آسیب دیده کمک کنید.

گفتنی است، در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با ابراز تأسف عمیق از خسارات وارده، بر کمک‌های مردمی و ورود دستگاه‌های عمومی به امداد مردم آسیب دیده تأکید کردند.

1398/01/12 بیشتر بدانید ...
پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به سومین همایش ملی علوم زیستی در واحد دامغان قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، پیام دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به سومین همایش ملی علوم زیستی که صبح امروز به میزبانی واحد دامغان آغاز به کار کرد، توسط دکتر نعمت‌الله نعمتی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان قرائت شد.

در متن پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است:

با حمد و ستایش به محضر باریتعالی و درود بر پیامبر خاتم و اهل بیت کرامش که چراغ راه بشریت‌اند

سومین همایش ملی علوم زیستی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان فرصت مغتنمی است تا محققان و پژوهشگران به تبادل آخرین دستاوردهای علمی بپردازند و مطمئناً پیگیری و تداوم اهداف همایش گامی بزرگ در راه اعتلای سرمایه‏‌های علمی و معنوی ایران خواهد بود. مسلماً برگزاری چنین همایشی در سطح ملی می‌‏تواند راهگشای مناسبی برای حل چالش‏‌ها و شناسایی استعدادها در حوزه علوم زیستی باشد.

توجه و تمرکز بر علوم زیستی از این جهت حائز اهمیت است که از یک طرف با انسان و حیات انسان و از طرف دیگر با تلاش برای شناخت بهتر طبیعت و موجودات ارتباط دارد و ارتقای دانش بشری در حوزه‏‌های مختلف همچون علوم گیاهی، علوم جانوری، سلولی، ژنتیک و... عامل تعیین‌کننده‌‏ای به جهت تأمین ضرورت‌‏های زندگی و ممارست برای جلوگیری از آسیب‏‌رسانی به طبیعت خواهد بود. بنابراین علوم زیستی امکان شناخت بهتر برای مدیریت و توجه بیشتر به مسائل مرتبط با زندگی و طبیعت را فراهم می‌‏کند.

باعث افتخار است که امروز دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه علوم زیستی هم به عنوان سرمایه‏ علمی کشور در کنار سایر محققان و پژوهشگران برتر نقش مؤثری در ارائه آخرین یافته‌های علمی ایفا می‌‏کند و می‌‏تواند در طلیعه دهه پنجم انقلاب اسلامی روشنگر افق‏‌های جدیدی در زمینه علوم زیستی باشد.

اینجانب با قدردانی از کلیه دست‌‏اندرکاران و برگزارکنندگان سومین همایش ملی علوم زیستی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، برای این عزیزان آرزوی توفیق همراه با سعادتمندی دارم و امیدوارم بیش از پیش شاهد رشد و بالندگی همه‌جانبه ایران اسلامی به ویژه خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی باشیم.

عزّت، سربلندی و توفیق روزافزون همگان را از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.

محمدمهدی طهرانچی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

1397/12/17 بیشتر بدانید ...

 برگزاری مراسم زیارت عاشورا با حضور مسئولین و کارکنان سازمان ها و نهادهای دولتی و مؤسسات آموزشی توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد دیلم در محل گلزار شهدای شهرستان

 

   
 
   

 

1395/09/21 بیشتر بدانید ...

 

دکتر نصیرزاده رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشتی در شماره امروز روزنامه فرهیختگان، به تشریح جزئیات حضور خانواده کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در اردوهای راهیان نور پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از روزنامه فرهیختگان، دکتر حسین نصیرزاده رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشت امروز روزنامه فرهیختگان، جزئیات حضور خانواده کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در اردوهای راهیان نور را تشریح کرد.

در این یادداشت آمده است:

بعد از تحولات مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی در حدود سال 1391، بحث فعال‌شدن اردوهای راهیان نور در بخش کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد و بعد از آن همواره در مجموعه سازمان مرکزی و بعضاً در واحدهای دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان تهران، کاروان‌هایی را برای بازدید از مناطق جنگی تحت‌عنوان راهیان نور ساماندهی کردیم، اما از سال گذشته به‌دنبال این بودیم که حضور برجسته و فعال‌تری در این عرصه داشته باشیم تا دانشگاه آزاد اسلامی در کنار دانشگاه‌های دولتی حضور قابل‌توجهی در این برنامه مذهبی، معنوی و گردشگری داشته باشد.

در حال حاضر با ظرفیت بسیار خوبی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، امیدواریم این برنامه با جدیت بیشتری برگزار شود تا فضای مناسب‌تری برای حضور مجموعه خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در کنار دانشگاه‌های دولتی در این برنامه معنوی و سیاحتی ایجاد شود. امسال در مجموع حضور 400 نفر از کارمندان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به‌همراه خانواده‌هایشان را در اردوهای راهیان نور خواهیم داشت، البته به دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان به‌خصوص واحدهای خرمشهر و آبادان هم ابلاغ کرده‌ایم محل اسکان مناسبی را در اختیار این کاروان‌ها قرار دهند. به احتمال زیاد به این آمار افزوده خواهد شد و امیدواریم در سال‌های آینده حضور چشمگیرتری در این برنامه مقدس داشته باشیم.

ذکر این نکته ضروری است که در طول سال گذشته به گفته دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود 13 هزار نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در این اردوها شرکت داشتند، ولی در اداره‌کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی تمرکز ما روی کارکنان و جامعه ایثارگران دانشگاه است که امیدواریم هر سال توفیقات بیشتری در خدمت به این عزیزان در این حوزه و سایر حوزه‌ها به دست آوریم.

بیان حقایق جنگ در محل جنگ

طبیعتاً در بازگویی خاطرات جنگ و بیان تئوری‌ها، ‌بخشی از حقایق دفاع مقدس بیان می‌شود که در طول سال با کارمندان بسیجی و فعالان ایثارگر دانشگاه این برنامه‌ها را داریم، اما برای اینکه این واقعیت‌ها برای نسل جدید و خانواده‌های آنها تداعی شود، نیازمند حضور در منطقه هستیم تا اثرات لازم از این اقدام حاصل شود. به همین جهت سعی‌مان بر این است که در طول سال چه در برگزاری برنامه‌های هفته دفاع مقدس و چه در بحث هفته بسیج، موضوعات مختلفی که بیان می‌شود به‌صورت یکجا در اردوهای راهیان نور با تبیین بیشتر به کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی و اعضای خانواده آنها منتقل شود چون معتقدیم تاثیرات حاصل‌شده از این اقدام ماندگاری و پایداری زیادی در پی خواهد داشت. در حقیقت یکی از مهم‌ترین اهداف ما از اجرا و عملیاتی‌کردن اردوهای راهیان نور این است که در قالب این اردوها درصدد انتقال تجربیات و روحیه معنوی و البته شرایط و زمان و مکان ایام دفاع مقدس در محل وقوع این اتفاقات هستیم. به همین جهت یادمان‌ها و حضور مردم در این اردوها، خود به اندازه هزاران کتاب و فیلم در یک دیدار حضوری از منطقه در نسل جدید اثر بگذارد؛ به همین دلیل شاهد این هستیم که وقتی اعزام کاروان‌ها انجام می‌شود و مردم در منطقه حضور پیدا می‌کنند، اثرات وضعی آن قابل‌توجه است اگرچه نمی‌توانیم نافی تاثیر عرصه هنر در این زمینه باشیم.

مقام معظم رهبری فرمودند شهدای گمنام ما امامزاده‌های انقلاب و نهضت هستند. بنابراین وقتی وارد یک محل معنوی می‌شویم دل ما با معنویت گره می‌خورد و دعواهای سیاسی و جهت‌گیری‌ها را فراموش می‌کنیم؛ مکان‌های راهیان نور شاهد حضور همه اقشار از تفکرات مختلف است و احساس ایجاد تکلیف برابر شهدا را به‌صورت پررنگ ایجاد می‌کند، ازاین رو بزرگ‌ترین نعمت برای نظام جمهوری اسلامی است تا با آگاه‌سازی نسل جدید، عاملی برای وحدت ملی و دوری از جنجال‌های سیاسی باشد. مطمئناً تأثیر این اقدام در همدلی اجتماعی و برقراری ارتباط بیشتر بین نسل جنگ و انقلاب و نسل جدید تاثیر قابل‌توجهی خواهد داشت.

حضور در این اردوها باعث می‌شود به خیلی از سوالات و شبهات پیرامون جنگ و دفاع مقدس پاسخ داده شود، مثل اینکه رزمندگان چطور جنگیده‌اند و چرا جنگ اینقدر طول کشیده و سوالاتی از این دست؛ جوانان ما از نسل‌های مختلف در این یادمان‌ها و اردوها حضور پیدا می‌کنند و در شرایط مکانی این مناطق و با توجه به اینکه راویان، خودشان در دوران مقدس حضور داشته و روایت می‌کنند و فیلم‌های مستندی که در یادمان‌ها پخش می‌شود، افراد به‌صورت مستقیم منطقه و شرایط آن دوران را از نزدیک می‌بینند درنتیجه به‌صورت ناخواسته پاسخ خیلی از سوالات و شبهات احتمالی در ذهن آنها شکل می‌گیرد.

به همین دلیل تاثیرگذاری اردوهای راهیان نور را به سفارش مقام معظم رهبری جدی گرفته‌ایم و معتقدیم حضور در این برنامه معنوی، حتی تاثیر بیشتری از بیان مطالب سر کلاس درس دارد، چراکه وقتی فرد در محیط قرار می‌گیرد و شرایط جانفشانی ایثارگران را از نزدیک مشاهده می‌کند و اینکه چطور چنین شهادت‌طلبی‌ها و ایثارگری‌هایی صورت گرفته، بیشترین و بهترین تاثیرات را درون خود احساس می‌کند و بعد از مراجعت از این مناطق، خود این افراد آنچه را دیده‌اند برای سایرین نقل می‌کنند و از این طریق حقایق این فرهنگ رفیع میان مردم عزیز کشورمان بیشتر اشاعه پیدا می‌کند.

1397/12/14 بیشتر بدانید ...

به منظور بهره‌برداری از حداکثر توان واحدهای دانشگاهی در توسعه امکانات و منابع مالی در چارچوب مقررات و ضوابط دانشگاه و نیز با هدف اثربخشی در جامعه، محیط علمی و صنعتی شهرستان و استان و رشد اقتصاد دانش محور، گروه متنوع سازی منابع درآمدی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دیلم تشکیل شده است.

1395/04/11 بیشتر بدانید ...

به اطلاع دانشجویان گرامی رسانده می شود بنیاد ملی نخبگان در نظر دارد به دانشجویان مستعد فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری در قالب تسهیلات مادی و بصورت رقابتی جوایزی اهدا نماید. دانشجویان گرامی می توانند با مراجعه به آدرس .....

 

1395/04/09 بیشتر بدانید ...